Genç Forum - E Kitap, İndir Bedava, Oku, 2015, Mesajlar, Resimler

Genç Forum - E Kitap, İndir Bedava, Oku, 2015, Mesajlar, Resimler (http://www.gencfrm.net/)
-   Dil ve Anlatım (http://www.gencfrm.net/dil-ve-anlatim/)
-   -   Sayıların Yazılış Şekilleri (http://www.gencfrm.net/dil-ve-anlatim/9917-sayilarin-yazilis-sekilleri.html)

“Ꮭ!η∂ɑ’ஓ 05-23-2013 11:58

Sayıların Yazılış Şekilleri
 
bin tl nasıl yazılır, oniki nasıl yazılır, onbeş nasıl yazılır, bir milyar nasıl yazılır, üç bin tl nasıl yazılır, iki bin on üç nasıl yazılır, 1 milyar nasıl yazılır, iki milyar nasıl yazılır, 1 milyon nasıl yazılır, 5 milyar nasıl yazılır, altmış bin nasıl yazılır, saat nasıl yazılır, ondört nasıl yazılır, bin iki yüz nasıl yazılır, on bin nasıl yazılır,


2013-20141. Sayılar metin içerisinde yazıyla yazılır: bin yıldan berihttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif dört kardeşhttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif haf*tanın beşinci günühttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif üç ayda birhttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif yüz soruhttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif iki hafta sonrahttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif üçüncü sınıf.
Yaş otuz beşhttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif yolun yarısı eder.
(Cahit Sıtkı Tarancı)
Buna karşılık saathttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif para tutarıhttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif ölçühttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif istatistik verilere ilişkin sayılarda rakam kullanılır: 17.30′dahttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif 11.00’dehttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif 1.500.000 lirahttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif 25 kilogramhttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif 150 kilometrehttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif 15 metre kumaşhttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif1.250.000 kişihttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif % 25http://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif % 50.
Saat ve dakikalar metin içinde yazıyla da yazılabilir: saat dokuzu beş geçehttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif saat yediye çeyrek kalahttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif saat sekizi on dakika üç saniye geçehttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif mesela saat onda.

2. Birden fazla kelimeden oluşan sayılar ayrı yazılır: ikiyüzhttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif üç yüz altmış beş.

3. Para ile ilgili işlem ve senethttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif çek vb. ticarî belgelerde geçen sayılar bitişik yazılır: 650http://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif35 (altıyüzelliTLhttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gifotuzbeşKr).

4. Notayı niteleyen sayılar ayrı yazılır: on altılık.

5. Oyun adlarını niteleyen sayılar bitişik yazılır: altmışaltı.

6. Romen rakamları ancak yüzyıllardahttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif hükümdar adlarındahttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif tarihlerde ayların yazılışındahttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gifkitap ve dergiciltlerinde ve kitapların asıl bölümlerinden önceki sayfalarınnumaralandırılmasındakullanılabilir: XX. yüzyılhttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif III. Selimhttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif XIV. Louishttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif II. Wilhelmhttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif V. Karlhttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gifVIII. Edwardhttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif 1.XI.1928http://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif I. Cilthttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif XII. Cilt.

7. Beş ve beşten çok rakamlı sayılar sondan sayılmak üzere üçlü gruplara ayrılarak yazılır ve araya nokta konur: 326.197http://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif 49.750.812http://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif 28.434.250.310.500 .

8. Sayılarda kesirler virgül ile ayrılır: 15http://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif2 (15 tamhttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif onda 2)http://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif 5http://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif26 (5 tamhttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif yüzde 26).

9. Sıra sayıları yazıyla ve rakamla gösterilebilir. Rakamla gösterilmesi durumunda ya rakamdan sonra bir nokta konur ya da rakamdan sonra kesme işareti konularak derece gösteren ek yazılır: 15.http://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif 56.http://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif XX.; 5′incihttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif 6′ncı.

UYARI : Sıra sayıları ekle gösterildiğinde rakamdan sonra sadece kesme işareti ve ek yazılır; ayrıca nokta konmaz: 8.’inci değil 8′incihttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif 2.’nci değil 2′nci.

10. Üleştirme sayıları rakamla değil yazıyla belirtilir: 2′şer değil ikişerhttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif 9′ar değil dokuzarhttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif 100’er değil yüzer.gencfrm.net/"ραπδøƦα'


Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 14:11.

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 RC 2