Genç Forum - E Kitap, İndir Bedava, Oku, 2015, Mesajlar, Resimler
Go Back   Genç Forum - E Kitap, İndir Bedava, Oku, 2015, Mesajlar, Resimler > Gencforum Bilgi ve Kültür > Genel Kültür Panosu

Genel Kültür Panosu Eğitim,Kültür ve Pratik Bilgiler.

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç Cevapla
Seçenekler Arama Stil
Okunmamış 06-05-2013, 22:50   #1 (permalink)
Bayan Üye
 zคккย๓♣ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Yaş: 28
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Üye No: 2
Mesajlar: 5.580
Konular: 4874
Bulunduğu Yer: PariSღ
Mesleğiniz: forumღ
Kaç Kere Teşekkür Etti: 297
Kaç Kere Teşekkür Aldı: 7061
Standart Adalet Nedir? - Adalet Kavramı - adalet nedir kısaca


Adalet Nedir? - Adalet Kavramı - adalet nedir kısaca


adaletli olmak nedir, adalet nedir, adalet nedir kısaca , adaletli olmak ne demek, adalet nedir kısaca tanımı, eşitlik ve adalet kavramlarının anlamları, adalet kavramı nedir, adaletli olmak ne demektir, adaletli olmak nedir kısaca, adalet nedir kısa bilgi, adalet nedir tanımı, adaletli olma nedir, adalet kavramının anlamı, adaletli olmak kısaca, adil olmak ne demek, adalet anlamı nedir, adalet nedir anlamı, eşitlik nedir kısaca, adalet nedir kısaca bilgi, adalet kısaca nedir, eşitlik ve adalet kavramlarının anlamı, adalet nedir kısa, adaletli davranmak nedir, adalet olmak nedir, adaletin anlamı nedir
Adalet Nedir? Adalet Kavramı
Adalet
Adalet, hakkın gözetilmesi ve yerine getirilmesi anlamına gelir. Haklı ile haksızın ayırt edilmesi adaletle sağlanır. Bu anlamda herhangi bir durumun adil (adaletli) olup olmadığından söz edilebilir. Adalet kavramı temelde hukuk kurallarına uygunluğu içerir. Öte yandan, adalet insanların toplum içindeki davranışlarıyla ilgili olduğundan ahlak ve din kurallarıyla da ilişkilidir.
Adalet; kısaca haklılık ve hakka uygunluktur. Öznel anlamda adalet, herkesin hakkını tanıma konusunda değişmez ve kesin istektir. Nesnel anlamda adalet, karşıt çıkarlar arasında hakka (hukuka) uygun bir denkliktir, eşitlik düşüncesidir. Adelet 4 tür altında toplanabilir. Bunlar:
Dağtıcı adalet
Dekleştirici adalet
Hakkaniyet
Sosyal adelet

Düşünürler eski çağlardan beri adalet kavramıyla ilgilenmişlerdir. Kutsal kitapların hepsinde adalete ve adil olmaya ilişkin bölümler bulunur. Eski Yunanlı düşünür Platon'a göre adalet en yüce erdemlerden biri, insanın ve devletin temel davranış kuralıdır. Aristoteles'in hareket noktasını ise eşitlik kavramı oluşturur. Ona göre, herkese eşit davranmak adalet için yeterli değildir. Bir hukuk düzeni güçsüzleri koruduğu ölçüde adaletli olabilir. Örneğin, günümüzde kişinin tükettiği herhangi bir maldan alınan katma değer vergisi adil bir vergi değildir. Çünkü kişinin gelir düzeyini dikkate almaz. Buna karşılık, kişinin geliri üzerinden alınan ve gelir düzeyi yükseldikçe vergi oranının da arttığı gelir vergisi daha adil bir uygulamadır.
18. yüzyılda Aydınlanma Çağı düşünürleri adalet kavramını daha dar biçimde tanımladılar. Onlara göre hukuka ve hukuksal eşitliğe uygunluk adalet için yeterlidir. Ne var ki, hukuk düzeni her zaman adil olmayabilir. Çünkü hukuk yasaların her durumda aynı biçimde uygulanmasını gerektirir. Oysa yargıç herhangi bir olayda yasayı uygularken, durumun özelliklerini de göz önünde bulundurmak zorundadır. Böylece genel bir nitelik taşıyan yasanın eksik yanları uygulamada giderilebilir ve adalete daha çok yaklaşılabilir.
Günümüzde adalet kavramı sosyal adaleti de kapsamaktadır. Sosyal adalet, ekonomik, sosyal ve kültürel değerlerin dağılımındaki dengesizliklerin giderilmesini, toplumdaki zayıf ve güçsüzlere devletçe yardım edilmesini içerir.

Adalet, genel anlamıyla hakka uygunluk, haklı ile haksızın ayırt edilmesi demektir. Bu anlamda hem bir durumu, hem de insanların davranışlarını tanımladığı için ahlak ve din kurallarıyla da ilişkilidir. Adalet, bir kavram olarak, insan davranışını ahlak açısından ince*leyen ve eleştiren bir düşünceyi de içermek*tedir.

Kutsal kitaplarda adil (adaletli) olmaya ve yöneticilerin adil karar vermelerine ilişkin bölümler vardır. Üstelik ilkçağlardan bu yana düşünürlerin en çok ilgilendiği kavramlardan biri de adalet olmuştur. Sözgelimi Platon adaleti en yüce erdemlerden biri, insanın ve devletin temel davranış kuralı olarak tanımla*mıştır. Aristo da eşitlik kavramından yola çıkarak, bir hukuk düzeninin güçsüzleri koru*duğu ölçüde adaletli olabileceğini ileri sür*müştür. 18. yüzyılın Aydınlanma Çağı düşü*nürleri ise "doğal hukuk" kavramına yer vererek, hukuka ve hukuksal eşitliğe uygun*luğu adalet için yeterli saymışlardır. Yüzyıllar boyunca top*lumlar değişirken adalet kavramı da değiş*miştir.

Eskiden olduğu gibi bugün de hukuk düzeni ile adalet kavramı tam anlamıyla örtüşmez. Daha dar bir anlamı olan hukuk adaleti sağlamakla yükümlüdür, ama her za*man adil olmayabilir. Çünkü hukuk düzenini oluşturan yasalar uygulamada esnekliğe yer vermez. Bu durum zaman zaman adaletsizliğe yol açtığı için, yargıç bir olaya yasaları uygu*larken adalete uygunluk ilkesini de gözetir. Böylece, yasaların katılığını uygulamada dü*zeltmeye ve adalete daha çok yaklaşmaya çalışır.

Örneğin herkesten kazancıyla orantılı ola*rak alınan gelir vergisi adil bir vergidir. Oysa kişinin gelir durumuna bakılmaksızın tüketti*ği herhangi bir maldan (örneğin şekerden) alınan vergi adaletsiz sayılabilir. Çünkü bu vergi karşısında herkes eşit sayıldığı için zengin ile yoksul eşit oranda vergi ödemiş olur.

Adalet Nedir?

Herkese hakkı olanın verilmesini öngören ahlakî ilke. Toplum örgütlenmesinde malların, hakların ve görevlerin veya şereflerin aril-metİkbölüşiiJmesincadaletiııyerine getirilme*si denir. Adalet herkesin yeteneğine ve top*lumda oynadığı role uygun olarak dağıtıldığı zaman doğru dağıtılmış kabul edilir. Aynı za*manda, neyin doğru, neyin yanlış (ya da haklı veya haksız) olduğunu karara bağlamak da adalet olarak adlandırılır. Bu, ya haksızlığa uğ*rayanın (mağdur) zararını telafi etmek, ya da haksızlık yapanı cezalandırmak suretiyle yeri*ne getirilir.

üenel anlamda "adalet" kelimesi, hükümran devletin kendi uyrukları arasındaki uyuşmaz*lıklar! veya anlaşmazlıkları kanuna göre bir hükme bağlama işiyle ve toplum aleyhine tu*tumları olan yurttaşları kanunlar temelinde engelleyici tedbirler alma İşiyle uğraşan belli bir güvenilir organa bırakma fonksiyonu ola*rak anlaşılır. Bu anlamda adalet terimi, "yargı gücü"nü ifade eden diğer kelimelerle karıştırı*lır. Çünkü modern toplumlarda adalet hem bir faaliyet (adalet dağıtma faaliyeti) olarak, hem de bir teşkilât (bir ülkedeki mahkemeler ve yargı görevlileri) olarak algılanır.

Aynı zamanda siyasî adaletten de bahsedil*mektedir. Bir anlamda bülün adalet siyasîdir. Çünkü adalet ister islemez toplumun örgüt*lenme biçimini yansıtır. Fakat terimin özel an*lamı bunun dışında şekillenmiştir: Bir ülkenin siyasî iktidarına verilecek zararları karara bağ*layacak şekilde adlî organların uzmanlaşması. Siyasî adalet, siyasî kişiliklere karşı olduğu ka*dar siyasî rejime ve onun unsurlarına karşı İş*lenen suçlara da yönelmiştir.


gencfrm.net/zakkum
Adalet Nedir? - Adalet Kavramı - adalet nedir kısaca - www.gencfrm.net
zคккย๓♣ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
adalet, adalet anlamı nedir, adalet kavramı nedir, adalet kavramının anlamı, adalet kısaca nedir, adalet nedir, adalet nedir anlamı, adalet nedir kısa, adalet nedir kısa bilgi, adalet nedir kısaca, adalet nedir kısaca bilgi, adalet nedir kısaca tanımı, adalet nedir tanımı, adalet olmak nedir, adaletin anlamı nedir, adaletli davranmak nedir, adaletli olma nedir, adaletli olmak kısaca, adaletli olmak ne demek, adaletli olmak ne demektir, adaletli olmak nedir, adaletli olmak nedir kısaca, adil olmak ne demek, eşitlik nedir kısaca, eşitlik ve adalet kavramlarının anlamları, eşitlik ve adalet kavramlarının anlamı, kavramı, kısaca, nedir

Seçenekler Arama
Stil


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
mevlananın adalet hakkında sözleri cєηтιℓмєη♠ Dinimiz ve İnancımız 0 05-27-2013 10:11
Whatsapp nedir kısaca Metin Cep Telefonu 0 04-11-2013 0:03
matematik nedir kısaca özeti zคккย๓♣ Ders Notları 0 04-10-2013 21:57
osmanlıda Adliye (Adlî Teşkilat, Adalet Teşkilatı) hakkında bilgi - anlamı nedir zคккย๓♣ Genel Tarih 0 03-21-2013 1:30
Trafikte Faz Nedir kısaca Metin Otomobil ve Modifiye 0 03-12-2013 23:31


Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 15:22.


film izle
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 RC 2