Genç Forum - E Kitap, İndir Bedava, Oku, 2015, Mesajlar, Resimler
Go Back   Genç Forum - E Kitap, İndir Bedava, Oku, 2015, Mesajlar, Resimler > Gencforum Bilgi ve Kültür > Genel Tarih > Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç Cevapla
Seçenekler Arama Stil
Okunmamış 05-25-2013, 17:43   #1 (permalink)
Kayitli Üye
 cєηтιℓмєη♠ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Yaş: 30
Üyelik Tarihi: Mar 2013
Üye No: 49
Mesajlar: 2.286
Konular: 2062
Bulunduğu Yer: Ankara
Mesleğiniz: matbaa
Kaç Kere Teşekkür Etti: 79
Kaç Kere Teşekkür Aldı: 278
Standart atatürk hakkında yazılan kitaplar


atatürk hakkında yazılan kitaplar


atatürk hakkında yazılan kitaplar, atatürk hakkında yazılmış kitaplar, atatürk ile ilgili yayınlanmış şiir kitapları, atatürk ile ilgili yazılan kitaplar, atatürk e yazılan kitaplar, atatürk ile ilgili yazılmış kitaplar, atatürk ile ilgili kitap özetleri, atatürkle ilgili yazılan kitaplar, atatürkün hakkında yazılmış kitaplar, atatürk için yazılan kitaplar, lord kinross atatürk özet, atatürk adına yazılmış kitaplar, atatürk ile ilgili kitaplar ve özetleri, atatürk için yazılmış kitaplar, atatürkle ilgili yazılmış kitaplar,

Atatürk hakkında yazılmış kitaplar
Ulu Önder Atatürk Hakkında Yazılmış Kitaplar

Atatürk Diyor Ki (DerlemeKar Yayınları)
Biz Türkler Bütün Tarihimiz Boyunca Hürriyete ve İstiklale Timsal Olmuş Bir Milletiz
Ey Türk gençliği ! Birinci vazifen Türk istiklâlini Türk Cumhuriyeti'ni ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.
Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel senin en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek dahilî ve harici bedhahların olacaktır. Bir gün istiklâl ve Cumhuriyet'i müdafaa mecburiyetine düşersen vazifeye atılmak için içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit çok namüsait bir mahiyette aaaahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zaptedilmiş bütün tersanelerine girilmiş bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere memleketin dahilinde iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini müstevlîlerin siyasi emelleriyle tevhid edebilirler. Millet fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte bu ahval ve şerâit içinde dahi vazifen Türk istiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur!
- Gazi Mustafa Kemâl ATATÜRK
(Tanıtım Yazısından)

Atatürk - Bir Milletin Yeniden Doğuşu (Lord KinrossAltın Kitaplar)
"Bu kitap çağdaş Türkiye'yi yaratan ve tarihin akışını değiştiren büyük önder hakkındaki birçok bilgi eksiğini giderecek bir araştırma ürünüdür. "İşte şimdiye kadar yayınlanmış en kapsamlı 'Atatürk' incelemesi...'Atatürk büyüleyici ve gizemli bir kişilik olarak belleklerde kalıyor." -The Times- "Son zamanlarda yayınlanmış yaşam öykülerinden pek azı Lord Kinross'un 'Atatürk'ü kadar başarılıdır. Bu yapıt şan ve şerefin insan biçimine girmiş unutulmaz anıtıdır." Sunday Telegraph

Ölümsüz Atatürk
(Vamık D. VolkanNorman ItzkowitzYayın Evi:Bağlam Yayıncılık)
Bir insan olarak Atatürk ve yaşam öyküsü 'Kederli bir ulus'un varlığı Mustafa Kemal'e kendi ruhsal dünyasında yaşattığı kederli anne imgesi üzerine yansıtacağı dışsal bir gerçeklik sundu. Kederli ulus ona yaşamı boyunca sürecek Türk ulusunu kurtarma ve onarma misyonunu kazandırdı. Atatürk ünvanını aldığında kederli ulus onarılmış durumdaydı. Diğer bir ifadeyle söylersek kendi çocukluğunun mutsuz ortamını mutlu ve muhteşem bir ortama dönüştürmüştü. Mustafa Kemal ele geçirdiği ilk fırsatta tarihsel arenayı kendi içsel dramının yaşandığı sahne olarak kullandı. Mustafa Kemal Atatürk'ün kişisel gelişimini çocukluğundan başlayarak ölümsüz Atatürk oluncaya kadar geçen bütün bir süreci öykülendirmeyi onun kendi iç dünyasıyla -kurucusu olduğu ve daha sonra modern bir ulusa dönüştürdüğü Türkiye olarak- dış dünya arasındaki karşılıklı etkileşimi çözümlemeye çalıştık.

Falih Rıfkı Atay-Babanız Atatürk ( Pozitif Yayınlar )
Her birinizin bir babası ve bir annesi var. Onlar olmasa idi dünyaya gelemezdiniz. Eğer Atatürk milletinin ve ordularının başında Anadolu savaşlarını kazanmasa idi bu dünyada vatansız ve hürriyetsiz kalırdınız. Asıl öksüzlük budur. Onun için kitaba Babanız Atatürk adını koydum. Hayatınızı ana-babanıza hür şanlı ve şerefli Türklüğünüzü Atatürk’e borçlusunuz.
Size babanız Atatürk’ün nasıl yetiştiğini neler yaptığını nasıl bir insan olduğunu anlatmak istiyorum. Onunla niçin övündüğünüzü nasıl onun gibi olacağınızı öğrenmeniz umuduyla.
Falih Rıfkı Atay


Mustafa Kemal Atatürk Türkiye halkının ulusal demokratik devriminin önderidir. O'nun hayatı daha 1908 Devrimi öncesinden 1938'de hayala göz yummasına kadar toplumumuzun devrim süreçleriyle iç içedir. Atatürk çağımızın iki büyük devrim dinamiğinden birini oluşturan Mazlumlar Dünyası'nın başarıya ulaşan ilk devrimine önderlik etmiştir. Bu nedenle O'nun başında bulunduğu eylem yalnız ulusal tarihimize damgasını vurmakla kalmamış İnsanlık tarihinin yaratılmasına da önemli katkıda bulunmuştur. Kurtuluş Savaşı'mızın ve Cumhuriyet Devrimimizin bir bütün olarak bütün dünyada Kemalist Devrim diye bilinmesi başka deyişle O'nun adıyla anılması doğaldır.
Not :Atatürk'ün Bütün Eserleri serisi 17 ciltten oluşmaktadır.Yayına Hazırlayan Fikret Ulusoydan Kurtuluş GüranSemra Eyinnen oluşan bir kurul tarafından yayıma hazırlanmıştır.

19 Mayıs 1999 Atatürk Yeniden Samsun'da 1. Kitap
Turgut Özakman Bilgi Yayınevi
"Bu halk ne istiyordu yahu? Atatürk'ü böyle çılgınca özlemleri için ne sebep vardı ki? Memleketi evelallah gül gibi idare etmekteydiler. Partiler televizyonlar radyolar üniversiteler köprüler barajlar santrallerotoyollar fabrikalar çoğalıyor gökdelenler yükseliyor döviz serbestçe alınıp satılıyor İngilizce ağır ağır Türkçenin yerini alıyor beceren köşeyi dönüyor manavlarda İtalyan eriği marketlerde Fransız sirkesieczanelerde Viagra bile bulunuyordu. Neredeyse cebi olan herkesin bir cep telefonu vardı. 8 yıllık eğitim de başlamıştı. Çağ atlamak başka nasıl olurdu? Dana ne olsundu! Atatürk'ün sözünü ettiği çağdaş uygarlık düzeyine bal gibi ulaşılmıştı işte! Çağdaş uygarlık düzeyi eğer bu değilse neydi? Gerçi bazı ufak tefek sorunlar vardı ama bu kadarcık kusur da her demokraside bulunurdu."
Uzun yıllar boyunca "Ah bir gelse!" "Ah Atatürk olsaydı!" diye özledik O'nu. Bir mucize gerçekleşip Atatürk 19 Mayıs 1999'da geri dönse ve yeniden Samsun'a ayak bassaydı ne derdi acaba Türkiye'de neler olurdubugünkü durumun sorumluları ne yaparlardı?
Bu kitap işte bu özlemin ve bu mucize sürecinde yaşanan çarpıcı olayların sevinçlerin umutların acıların; düşündürücü şaşırtıcı uyarıcı uyandırıcı ve eğlenceli sahnelerin romanıdır.

Vahidettin M.Kemal ve Milli Mücadele

19 Mayıs 1999 Atatürk Yeniden Samsun'da 2. Kitap
Turgut Özakman

1881-1938 Atatürk Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Kronolojisi
Turgut Özakman
"Atatürk Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Kronolojisi"nde 1881-1938 arasındaki 57 yıllık yoğun dönem aynı zaman dilimi içindeki bazı dünya olaylarıyla dönemin özelliğini belirten bazı ayrıntılar ve sayılarla birlikte verilmiştir.
Kitapta ayrıntılı kronolojiden ayrı olarak renkli sayfalara basılı 1911-1938 dönemini kapsayan bir de "Özet Kronoloji" bulunmaktadır.
Bu kitapçık kuru bir tarih çizelgesi olarak da okunabilir; sıfırdan başlayarak bin türlü iç ve dış engeli oyunutuzağı yoksunluğu ve yoksulluğu adım adım aşıp zafere ulaşan; aydınlanmayı yani aklın ve vicdanın özgürlüğünü sağlayan; yalnız maddi kalkınmayı değil sanat kültür hukuk ve. alanlarda da kalkınmayı amaçlayan 18 yılda başarılmış benzersiz bir mücadelenin devrimlerin ve kalkınma çabalarının satırbaşlarından oluşan heyecanlı bir roman gibi de.

Tek Adam ( Üç Cilt) Şevket Süreyya Aydemir Remzi Kitabevi Yay.
Şevket Süreyya Aydemir Tek Adam'da değişen bir dünyada çöken bir dinsel - geleneksel imparatorluktan ve Sevr'i imzalanmış olan bir kalıntıdan yepyeni bir ulusun yepyeni bir devletin doğuşunu anlatıyor.
Tek Adam sadece Türk Devrimi'ni değil aynı zamanında Mustafa Kemal Atatürk'ün kişiliğinde bir devrimciyi de çok iyi çözümleyen veokuyucuya aktaran bir başyapıt...
EMRE KONGAR

( Attila İlhan Yayınevi : İş Bankası Yayınları)
Kurtuluş Savaşı'nın en hareketli günlerini Mustafa Kemal'in yaşamı içinde anlatan roman Kuvay-ı Milliye'nin İzmir'e girişi Trakya'nın geri alınması ile bitiriyor.
Mustafa Kemal Latife Hanım Fikriye Hanım İsmet Paşa Hoca Paşa (Fevzi Çakmak) Mustafa SuphiÇerkez Ethem Kazım Karabekir... tümü çok yakından bildiğimiz isimler Attila İlhan kurgusu ile romana girip çıkıyorlar.
500 sayfa bir solukta okunup bitirilecek yakın tarihimizin en önemli günlerini bizlere anımsatacak bir roman

Atatürk'ten Hiç Yayınlanmamış Anılar
(Yudakul Yurdakul yayınevi : Truva Yayınları)
Bu kitapta "Mustafa Kemal devri kişileri" için çoğunlukla ilk defa okuduğnuz söylenecek anektodlar anılarolaylar bulacaksınız. Bunların tümü yaşanmış gerçeklerin belleklerde hatırlanabilecek ve belki de yadırganacak olaylardır. Bu " yadırgama" ya şaşmıyor ama şuna inanıyorum ki anlatılan olaylar ve kişeleri günümüz Türkiye'sinde "efsane" sayılacaktır.
Cumhuriyetimiz de böylesine efsane sayılacak yiğitlik cesaret öngörülük terkibi değil midir ?

Atatürk Şiirleri Antolojisi
(Ömür Bahtiyar yayınevi: Toplumsal Dönüşüm Yayınları)
Büyüklük odur ki;
Şu veya bu yoldan bir takım kimselere kendinizi beğendirmek hevesine düşmeyiniz bunun hiç bir kıymeti ve önemi yoktur.
Şunun veya bunun sizi yüzünüze karşı gereğinden çok övmesinden kuvvet almaya tenezzül etmeyiniz.
Büyüklük odur ki; hiç kimseye eğilmeyeceksin hiç kimseyi aldatmayacaksın. Memleket için gerçek ülkü ne ise onu görecek o hedefe yürüyeceksin.
Herkes senin aleyhinde bulunacaktır. Önüne sayısız engeller yığılacaktır. Kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak bu güçlükleri aşacaksın.
Ondan sonra sana büyüksün derlerse bunu söyleyenlere güleceksin.
-Selanik 1908-

Atatürk'le 30 Yıl
(Nuyan Yiğit yayınevi:Remzi Kitabevi)
İbrahim Süreyya Yiğit Mustafa Kemal'in Selanik'ten beri hep yanında olmuş bir Kurtuluş Savaşı kahramanıdır.
Onun İstanbul'dan kaçış Anadolu direnişi ve Cumhuriyet'in kuruluşu sürecinde yaşadığı ve tanık olduğu kimi olaylar bilinmeyen insan yüzleriyle ilk kez bu kitapta öne çıkıyor.
Atatürk'le Otuz Yıl başta Mustafa Kemal olmak üzere Yunus Nadi'den Rauf Orbay'a Kılıç Ali'den İsmet İnönü'ye Celal Bayar'dan Ahmet Ağaoğlu'na dönemin tüm öncülerini insan ilişkileri sıcaklığında ele alıyor. Yakın tarihimiz bu yapıtta yepyeni bilgilerle bir anı-roman anlatımına kavuşuyor.
İbrahim Süreyya Yiğit'in oğlu olan Nuyan Yiğit deneyimli bir gazeteci olarak böylece tarihsel bir görevi yerine getiriyor.

Atatürk'le Yaşadıklarını Anlattılar
( Nazmi Kal Bilgi yayınevi )
"Atatürk'le Yaşadıklarını Anlattılar" adlı bu kitap 1970 yılından bu yana hazırladığım televizyon programlarında konuştuğum kişilerin anılarından derlenmiştir.
Özellikle Atatürk'ün yüzüncü doğum yılı olan 1981 yılı nedeniyle Atatürk'ün yakın çevresinde bulunmuş pek çok kişi ile konuştum. Bu konuşmalar sırasında notlar aldım bazı konuşmaları banda çektim. Daha sonra yaptığım çekimlerden oluşturduğum Atatürk'ten Anılar adlı yapımların bazı bölümlerini 1981 yılında TRT 1'de yayımladım. Bu çekimler TRT arşivlerinde beklemekte.
Eski teknoloji ile çekilen bu bantlar yeniden yayımlanır mı bilemem. Ancak ben bu anıların da bir gün yayımlanmasını çok isterim. Burada anlatılan büyük çoğunluğu hiçbir yayında yer almamıştır.
- Nazmi Kal-

Atatürk'ten Türkiye'ye Işık Tutan Konuşmalar
(Halil Bal Truva Yayınları)
İstiklal ve hürriyet aşığı bir lider
toplumcu bir önderdir Mustafa Kemal ATATÜRK...
Çağdaş ulusal bir ruh yaratmış
toplumun mutluluğunu kendi huzurunun kaynağı saymış
tükenmişliğin yıkılmışlığın acısı içinde kıvranan insan topluluğuna
millet olmayı anlatmış bir öğretmendir...
Atatürk'ü anlatmak için şüphesiz ki sözcükler yetmez.
Buna kitaplar da yetersiz kalır.
Böyle bir dehayı ancak yaşamak yaptıklarını anlamakla çözebiliriz.
Bir de kendi ağzından söyledikleri.
İşte bu kitap Atatürk'ün çeşitli toplantılarda yaptığı
konuşmalardan derlenen alıntılarla oluşturulmuştur.
Bu kitap bir anahtar.
Hem de gerçek bir anahtar.
Tarihimizin en önemli olaylarına tanıklık etmekte

Atatürk'ün Dış Politikası
(Tevfik Rüştü Aras Kaynak Yayınları )
1925'ten Atatürk'ün ölümüne kadar 13 yıl Dışişleri Bakanlığı yapmış olan Tevfik Rüştü Aras'ın bu kitapta yer alan makaleleri seçilirken Atatürk'ün dış politikasını mümkün olduğunca ortaya koyan yazıların bir araya getirilmesine özen gösterildi.
"Atatürk'ün dış politikası" denince ilk akla gelen kuşkusuz "Yurtta sulh cihanda sulh" ilkesidir. Tevfik Rüştü Aras'ın bu konuda söyledikleri Atatürkçü dış politikanın bir özetidir. Barışın korunması konusunda son derece gerçekçi saptamalarda bulunan Aras kitapta yer alan çeşitli makalelerinde Türkiye-Sovyetler Birliği dostluğuna özel bir önemle vurgu yapıyor ve Atatürk döneminde olduğu gibi bu ülaaale yeniden yakın ve dostane ilişkiler kurulmasını tavsiye ediyor.

Atatürk'ün Fikir Sofrası
( İsmet Bozdağ Tekin Yayınevi )
Atatürk'ün akşam sofralarına çok ilişildi; "Yaran sofrası" denildi; "Malum Zevat Sofrası" denildi; hatta "Sarhoş Sofrası" diyenler bile oldu.
Bu kitap Atatürk'ün akşam sofralarının gerçeğini en sağlam kaynaklardan soruşturarak onların verdiği bilgilerle yazılmıştır.
Atatürk'ün en yakınlarından alınan her bilgi aynı olayın görgü tanıkları ile pekiştirilmiş hafıza yanlışları düzeltilmiş ve gerçeğe en yakın biçime dönüştürülmüştür.
Atatürk sofralarını en iyi anlatan söz yine Atatürk'ün sözüdür: "Hükümet Uyandı; Hadi Biz Artık Yatalım!"

Atatürk'ten İnsanlığa Yol Gösteren Sözler
( Selman Kılıç Truva Yayınları )
Bağımsızlık ve Hürriyet aşığı bir lider toplumcu bir önderdir Mustafa Kemal ATATÜRK...
Çağdaş ulusal bir ruh yaratmış
Toplumun mutluluğunu kendi huzurunun kaynağı saymış
tükenmişliğin yıkılmışlığın acısı içinde kıvranan insan topluluğuna millet olmayı anlatmış bir öğretmendir...
Sadece asker veya devlet adamı diyemeyiz onun için; çok yönlü kişiliğinde eğitim ekonomi siyaset din gibi toplumun temel direklerinin yansımalarını görürüz...
Onun savaşı tek bir milletin savaşını temsil etmez;
Dünyada örnek bir mücadeledir...
Sözleri bir ulusa yönelmez;
Tüm insanları gösterir gözleri...

Bilinmeyen Atatürk
( İsmet Bozdağ Truva Yayınları )
"Tek Adam"ın liderliğindeki Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarında onun hizmetinde yer alan ve birbiri ile yarışan sayısız insan vardı. Bu kutsal hizmette yer alanlar arasında öyle biri vardı ki yırtık pabuçla gezerdi; fakat kimseden bir kuruş dahi kabul etmezdi. Parada ya da makamda gözü yoktu. Sadece vatanına milletine hizmette gözü vardı.
O bu inancıyla "Tek Adam"ın en değerli yandaşlarından biri oldu ve Cumhuriyet tarihimizin önemli isimleri arasında yer aldı. "Tek Adam"ın fikir dostlarından biri olarak onunla insanların tanık olduğu ya da olmadığı birçok olay yaşadı. "Tek Adam"la yaşadıkları hayatının en unutulmaz anlarıydı.
İşte bu kitap "Tek Adam" Gazi Mustafa Kemal'in hizmetinde varlığını ortaya koyan Türkiye Cumhuriyeti tarihinde Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık yapan Celal Bayar'ın kendi dilinden "Bilinmeyen Atatürk"ü anlatıyor.


gencfrm.net/ cєηтιℓмєη♠
atatürk hakkında yazılan kitaplar - www.gencfrm.net
cєηтιℓмєη♠ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
atatürk, atatürk adına yazılmış kitaplar, atatürk e yazılan kitaplar, atatürk hakkında yazılan kitaplar, atatürk hakkında yazılmış kitaplar, atatürk için yazılan kitaplar, atatürk için yazılmış kitaplar, atatürk ile ilgili kitap özetleri, atatürk ile ilgili kitaplar ve özetleri, atatürk ile ilgili yayınlanmış şiir kitapları, atatürk ile ilgili yazılan kitaplar, atatürk ile ilgili yazılmış kitaplar, atatürkle ilgili yazılan kitaplar, atatürkle ilgili yazılmış kitaplar, atatürkün hakkında yazılmış kitaplar, hakkında, kitaplar, lord kinross atatürk özet, yazılan

Seçenekler Arama
Stil


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Mustafa Kemal Atatürk ve 31 Mart Olayı hakkında bilgi cєηтιℓмєη♠ Genel Tarih 0 05-15-2013 21:35
Kitaplar ile ilgili slogan sözleri zคккย๓♣ Anlamlı ve Güzel Sözler 0 05-13-2013 18:57
şehitler için yazılan şiirler - şehit şiirleri zคккย๓♣ Şiirler ve Yazılar 0 03-30-2013 14:04
Bodrum hakimi Mefaret Tüzün için yazılan türkünün sözleri Metin Yerli-Yabancı Şarkı Sözleri 0 03-12-2013 11:24
Burcu Güneş Yasaklı Kitaplar Gibi Şarkı Sözü 2013 zคккย๓♣ Yerli-Yabancı Şarkı Sözleri 0 02-22-2013 0:26


Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 15:22.


film izle
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 RC 2