Genç Forum - E Kitap, İndir Bedava, Oku, 2015, Mesajlar, Resimler
Go Back   Genç Forum - E Kitap, İndir Bedava, Oku, 2015, Mesajlar, Resimler > Gencforum Bilgi ve Kültür > Ruhun Gıdası Müzik

Ruhun Gıdası Müzik Yerli,Yabancı Şarkı Sözleri,Nota,Akor,Tab ve Notalar.

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç Cevapla
Seçenekler Arama Stil
Okunmamış 05-30-2013, 11:15   #1 (permalink)
Kayitli Üye
 cєηтιℓмєη♠ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Yaş: 30
Üyelik Tarihi: Mar 2013
Üye No: 49
Mesajlar: 2.286
Konular: 2062
Bulunduğu Yer: Ankara
Mesleğiniz: matbaa
Kaç Kere Teşekkür Etti: 79
Kaç Kere Teşekkür Aldı: 278
Standart ülkemizde oynanan halk oyunları ve yöreleri


ülkemizde oynanan halk oyunları ve yöreleri


türkiye de oynanan halk oyunları, ülkemizde oynanan halk oyunları, çukurova haritadaki yeri, bölgelere ayrılmış türkiye haritası, bölgelere ayrılmış boş türkiye haritası, bölgelerine ayrılmış türkiye haritası, yurdumuzda oynanan halk oyunları, türkiye haritası bölgelere ayrılmış, ülkemizde oynanan halk oyunları nelerdir, türkiyenin oynanan halk oyunları sırası, ülkemizde oynanan halk oyunlarının isimleri, yurdumuzda oynanan halk oyunları nelerdir, türkiyede oynanan halk oyunları, ülkemizde oynanan halk oyunları ve yöreleri, bölgeleri ayrılmış harita,


Türk Halk Oyunları

Türk Halk Oyunları ; Türk Folklorunun önemli bileşenlerinden biridir. Köy ve kasabalarda oynanan yöresel oyunları ve yöresel kostümleri inceleyen bir bilim dalıdır. Ayrıca Türkiye'ye özgü ve yeni gelişmekte olan bir sanat dalıdır.
Türk Folklorunun temelini halk oyunları oluşturmaktadır. Bu yüzden de Folklor Halk oyunları anlamında kullanılmaktadır. Fakat bu yanlış bir tanımlamadır. Folklor bütün halk kültürünü (yemekefsanetürkü vb.) kapsayan bir terimdir. Halkoyunları ise sadece yöresel dans ve giyimi kapsayan bir bölümüdür.
Türk Halk Oyunları çeşitlilik ve kapsam bakımından dünyada en dikkat çeken folklorik olgulardan birisidir. Şu kadar ki Türk Halk Oyunları derlemeleri hala bitirilememiştir. Fakat çalışmalar devam etmektedir. Her köyün kendine has oyunları olması ve ekonomik şartlar bunu güçleştirmektedir.
Türkiye halk oyunları açısından bir labolatuvar gibidir. Türkiyeköylerde tespit edilen 4000'in üzerinde oyun ile dünya üzerindeki en zengin oyun karakterine sahip ülke olarak tanımlanmaktadır. Çünkü bir kültür ve medeniyetler beşiği olan Türkiye'de hemen hemen her yöresinde ayrı oyunlar ayrı giysiler ve ayrı müziklere rastlanmaktadır. Bu da yurdun bu alandaki zenginliğinin bir göstergesidir.
Halk oyunları; diğer sanat dallarından farklı olarak ait olduğu toplumun orijinal karakterlerini taşıyan fertlerin müşterek duygu düşünce ve davranışlarını sergileyen başkasına göre yalnızca güzelama kendi içinde ilgilenen kişinin dünyasını aydınlatma özelliğine sahip bir kültürel kimliktir.
Halk Oyunları içinde barındırdığı melodi ritim ve hareket yapısı ile bireyin bedensel ve ruhsal gelişiminde önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Birlikte oynamanın avantajı ile kişiye kaynaşmayı beraber hareket etmeyi paylaşmayı ve kendini ifade etmeyi öğreten Halk Oyunlarının bu özelliklerinden yola çıkarak uygulanacak etkinliklerle ülkemiz insanının bireysel gelişiminin yanı sıra toplumsal gelişiminin de sağlanmasına katkıda bulunmaktır.

Türk Halk Oyunları Türleri
Türk Halk Oyunları'nın genel olarak türleri şu şekilde ayrılmaktadır:
Hora Bölgesi;Trakya.
Zeybek Bölgesi; Dört alt gruptan oluşur. Kural olarak; 9 zamanlı ve aksak ritmli oyunlardır.
Asıl Zeybek Bölgesi; Ege Güney Marmara İçbatı Anadolu.
Teke Zeybek Bölgesi; Göller Yöresi Batı Akdeniz.
Kaşıklı Zeybek Bölgesi; Güney Marmara Batı Karadeniz İçbatı Anadolu ve çevresi. Bu bölgelerde karşılıklı oynanan ritüelleşmiş düzenli oyunlara da rastlanmaktadır (ZonguldakKarabük'te olduğu gibi).
Kaşık Oyunları Bölgesi; Konya Bölümü ve Doğu Akdeniz çevresi.
Horon Bölgesi; Orta ve Doğu Karadeniz.
Halay Bölgesi; Üç alt bölümden oluşur.
Bozkır Halayları: İç Anadolu'nun Doğusu
Doğu Halayları: Doğu ve Güneydoğu Bölgeleri
Çukurova Halayları: Çukurova çevresi.
Bar Bölgesi; Kuzeydoğu Anadolu.
Kafkas Bölgesi; Kuzeydoğu Anadolu.

Bir oyunun halk oyunları vasfı taşıması için kural olarak "zamanda derinlik ve mekanda yaygınlık" ilkesini barındırması gerekir.

Türk Halk Oyunları Yöreleri
Türk Halk Oyunları'nda yöreler "il sınırları" itibariyle esas alınarak oluşturulmuştur. Buna göre Kocaeli Düzce Yalova İstanbul hariç tüm illerin yöresel oyunları mevcuttur. Buna göre Türk Halk Oyunları Yöreleri şunlardır:
Adana Yöresi Adıyaman Yöresi Afyon Yöresi Ağrı Yöresi Amasya Yöresi Ankara Yöresi Antalya Yöresi Artvin Yöresi Aydın Yöresi Balıkesir Yöresi Bilecik Yöresi Bingöl Yöresi Bitlis Yöresi Bolu Yöresi Burdur Yöresi Bursa Yöresi Çanakkale Yöresi Çankırı Yöresi Çorum Yöresi Denizli Yöresi Diyarbakır Yöresi Edirne Yöresi Elazığ Yöresi Erzincan Yöresi Erzurum Yöresi skişehir Yöresi Gaziantep Yöresi Giresun Yöresi Gümüşhane Yöresi Hakkari Yöresi Hatay Yöresi Isparta Yöresi İçel Yöresi İzmir Yöresi Kars Yöresi Kastamonu Yöresi Kayseri Yöresi Kırklareli Yöresi Kırşehir Yöresi Konya Yöresi Kütahya Yöresi Malatya Yöresi Manisa Yöresi Kahramanmaraş Yöresi Mardin Yöresi Muğla Yöresi Muş Yöresi Nevşehir Yöresi Niğde Yöresi Ordu Yöresi Rize Yöresi Sakarya Yöresi Samsun Yöresi Siirt Yöresi Sinop Yöresi Sivas Yöresi Tekirdağ Yöresi Trabzon Yöresi Tunceli Yöresi Şanlıurfa Yöresi Uşak Yöresi Van Yöresi Yozgat yöresi Zonguldak Yöresi Aksaray Yöresi Bayburt Yöresi Karaman yöresi Kırıkkale yöresi Şırnak Yöresi Bartın Yöresi Ardahan Yöresi Iğdır Yöresi Karabük Yöresi Kilis Yöresi Osmaniye Yöresi

1900 Yılından Günümüze Halkoyunları Çalışmaları

İzmir Yöresi Halk Oyunları
Halkoyunları çalışmalarında yöntem konu kadro alan gibi kuramsal bilgiler yanında araştırma inceleme derleme ve gösteri gibi uygulamalarla da karşılaşılmaktadır. Bu bakımdan başlangıçtan zamanımıza kadar olan çalışmalarda sık sık değişik konulara öncelik verildiği görülmektedir. Örneğin; başlangıçta sadece halkoyunlarının öneminden söz edilirken cumhuriyetin kuruluş yıllarında yazılan yazılarda zeybek gösterileri ele alınmaya başladı. 1929'da halkoyunlarının filme alındığı görülmektedir. 1950 yıllarından sonra ise festivallerle birlikte anılmaya başlanmıştır.
Türkiye'de halkoyunları ile ilgili ilk yazı 1900 yılında Rıza Tevfik (Bölükbaşı) tarafından yazılmıştır. "Raks" başlığını taşıyan bu yazıda halkoyunları üzerine bugün bile aktüalitesini kaybetmeyen konulara değinilmiş önemli bilgilere yer verilmiştir. Bu nedenle de bu yazı Türkiye'deki halkoyunları ile ilgili çalışmaların başlangıcı olarak kabul edilebilir. "Raks hakkında" adlı bu yazıdan sonra halk oyunları 1917 tarihinde okullarımıza girmiş ve öğretilen ilk oyun tarzı da zeybek olmuştur. Bu zeybeğe "Tarcan" zeybeği denmesinin nedeni de Selim Sırrı Tarcan tarafından derlenmiş olmasıdır. Bu oyunun ilk defa İstanbul Ögretmen okulu öğrencileri tarafından İdman Bayramında halka sunulduğunu görmekteyiz.
Cumhuriyet yönetiminin kurulması ile halka eğilme ve halkla kaynaşma aşamasınin ilk aşamasına geçilmiştir. 1926 yılında İstanbul Belediyesi tarafından konservatuar Halk müziği derleme gezileri düzenliyor ve bu gezilerde halkoyunlarına da yer veriyordu. Ayrıca Selim Sırrı Tarcan Ocaklarında konferanslar verip Zeybek oyunları gösterileri düzenliyordu. 1927 yılında kurulan Halk Bilgisi Derneği'nin Tüzüğünde halkoyunlarına "raks" adlı bir ana madde koyulduğunu fakat konuya fazla eğilmediklerini söyleyebiliriz.
Atatürk döneminde Balıkesir yöresi Trabzon-Akçaabat yöresi ve Artvin yöresi oyunlarına öncelik verilmiş; kafkas oyunları da bu dönemde icra edilmeye başlanmıştır. Türkiyenin yurt dışı tanıtımlarında Balıkesir yöresi Artvin yöresi ve Akçaabat yöresi ekiplerine yer verilmiştir. Bunun dışında ağır zeybek oyunları da Atatürk'ün ilgisini çekmekteydi ancak tam olarak konunun üzerine gidilmemişti.
1929 yılında halkoyunları ilk kez filme saptandı. İleriyi iyi gören halkbilimcilerden Yusuf Ziya Demircioğlu Mahmut Ragip Gazimihal Feruh Arsunar ve Abdülkadir İnan'dan kurulu bir ekip sinema operatörü aracılığı ile Trabzon Rize Erzincan ve Erzurum halk oyunlarını İstanbul Konservatuarı adına filme aldılar. Bu olayın önemli olmasının nedeni isehalkoyunlarının bundan kırk yıl sonra bilimsel nitelikli olarak ilme alınabilmesidir. Bu filmin Marmara Üniversitesi'ne bağlı Sami Şekeroğlu Sinema TV Merkezinde olduğu söylenmektedir. Ama bu filmler hala seyredilememektedir.
Halkoyunları 1932 yılında kurulan halkevlerinde kendini gösterme fırsatı buldu. Dağınık bir biçimde yapılan çalışmalar düzenli bilinçli bir şekilde yapılmaya başlanarak tüm yurt düzeyine yayıldı. Tüm illerde halkoyunları toplulukları kuruldu ve derlemeler yapıldı. Ankara başta olmak üzere festivaller düzenlenmeye başlandı. Eylül 1935 yılında Atatürk'ün huzurunda da İstanbul'da "Beylerbeyi Balkan Festivali" yapılmıştır. Bu festival Türkiye'de düzenlenen ilk uluslararası halkoyunları festivalidir. Yurdun dörtbir yanından gelen halkoyunları toplulukları ile Balkan ülkelerinden gelen (ArnavutlukBulgaristan Romanya ve Yunanistan) halkoyunları toplulukları katılmıştır. 1936 yılında (Ağustos) 2. Balkan Festivali yapılmıştır. Bu olay da ülkemizdeki festivallerin başlangıcı olması bakımından önemlidir.
1941 yılında halkoyunları üzerinde bilimsel çalışmalar sürerken Vahit Lütfü Salcı araştırmalarını "Gizli Türk Dini Oyunları" adlı eserinde toplayarak yayınladı. 1944 yılında Kasım Ülgen'in 3 ciltlik "Doğu Anadolu Oyun Havaları" yayınlandı. Bu kitapta ilk defa oyunların notaları ayak hareketleri resimlerle çizilerek halk danslarının kalıcı olmasını sağladı. 1951 yılında Halkevleri kapatılınca halkoyunları sekteye uğradı. Bu duruma Üniversite ve Yüksek okullarımızdakı gençler sahipsiz ve ilgisiz kalan halkoyunlarımıza sahip çıktılar.
1955 yılında ilk defa bir kurum olarak Yapı ve Kredi Bankası bu kültür hizmetine sahip çıktı. Türk halkoyunlarını geliştirmek ve yaşatabilmek amacıyla "Türk Halk Danslarını Yaşatma ve Yayma Tesisi" adlı bir bölüm kurdu ve yuvasız kalan halkoyunlarını bu çatı altında barındırdı. Bu çatı altında değerli bilim adamlarımız 14 yıl halkoyunlarını geliştirmek yaşatmak ve yaymak için çalıştılar. Yüzlerce araştırma ve rapor hazırlandı. Foto film ve teyple saptamalar yapıldı. Halk oyunları festivalleri düzenlenerek buralarda 600'e yakın dans gösterildi. Bu çalışmalarda 1600 kadar oyun olduğu bunların 400 kadarının yaşamakta olduğu anlaşıldı. Bu dönemde halk oyunları topluluklarımız yurt dışında düzenlenen uluslararası festivallere katılmaya başlamıştır. 1950 yılında Muzaffer Sarısözen'in başkanlığında halkoyunları topluluğu İtalya ve İspanya'ya gitmiştir. Bu başlangıç yani yurt dışına çıkış - Türk Halk Oyunlarının yayılması derneklerimizin çoğalması yanında gençler için cazip hale gelmiş onlar için özendirici bir alan oluşmuştur.
Yapı ve Kredi Bankasının tesisi sayesinde 1961 yılında ilk defa halkoyunları semineri yapılmıştır. Yine bu tesis sayesinde 1968 yılında Milli Eğitim Bakanlığı TRT işbirliğinde halk oyunlarımız filme alınmıştır. Tesiste yapılan tüm çalışmalar ve hazırlanmış olan bantnota foto film ve dia gibi dans ve müzik ürünlerinden yararlanılarak Sadi Yaver Ataman tarafından hazırlanan "100 Türk Halk Oyunu" adlı eser Yapı Kredi Bankası tarafından 1975 yılında yayınlandı.
Günümüzde ise halkoyunları ile ilgili çalışma araştırma derleme ve gösteriler çeşitli kuruluşlar tarafından yürütülmektedir. Cumhuriyet döneminde Halkevleriyle başlayan ve giderek büyük kentlerde Okul Dernek Klüp ve topluluklarca sürdürülen Halkoyunları çalışmalarına; Kültür ve Turizm Bakanlığı Milli Eğitim Bakanlığı TRT Gençlik ve Spor Bakanlığı Köy İşleri Bakanlığı ve Dış İşleri Bakanlığına bağlı çeşitli kuruluşlar katılmıştır.
1966 yılında Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde "Milli Folklor Ensitüsü" kurulmuş olup halkoyunlarının dönüm noktalarından birisini oluşturur. Bu kurum daha sonra Kültür Bakanlığına bağlı "Milli Folklor Araştırma Dairesi" ne (M.F.A.D) dönüştürülmüştür. Turizm bakanlığı bünyesinde "Devlet Halk Dansları Topluluğu" oluşturulup Gençlik Ve Spor Bakanlığına bağlı İzcilik ve Boş Zamanları Değerlendirme Genel Müdürlüğünde Halk Oyunları Şubesi kurulmuştur.
1967 yılında Turizm ve Tanıtma Bakanlığı'nca Halk Oyunları Yarışmalarının tekrar başlatılmış olması da bu dönemdeki halk oyunlarımızın adına önemli olaylardan biridir. Bu yarışmayı takiben Milliyet Gazetesi de lise ve dengi okullararası halkoyunları yarışması yapmaya başlamıştır (1999 yılına kadar yapılmıştır).
1970 yılından sonra Turizm ve Tanıtma Bakanlığı halkoyunları ekiplerini yurt dışı uluslar arası gösterilere göndermeye başladı. Halk oyunları ekipleri daha sonra Japonya- Osaka fuarındaki gösterilere 1972 yılında ise Fransa'nın Diyon şehrindeki ulusararası Halk Dansları festivaline gönderildi. Bundan sonra artık Avrupa gezileri dönemi başladı.
1974 yılında Devlet Halk Dansları Topluluğu kurulmuştur. Bu topluluğun kurulması 2908 sayılı kanuna göre kurulmuş olan folklor konulu dernekleriniz açısından önem taşımıştır. Devlet Halk Dansları Topluluğu'nun yaptığı sahne düzenlemeleri derneklere örnek olmuştur.
1978 yılında da Gençlik ve Spor Bakanlığı dernek kurum ve kuruluşlar üniversitelerarası halk oyunları yarışmaları düzenlenmiştir.
1984 yılında İ.T.Ü'de Türk Musikîsi Devlet Konservatuarı'nda Türk Halk Oyunları Bölümü açılmıştır. Daha sonraları Ege Üniversitesi'nde Gaziantep Üniversitesi'nde Devlet Türk Musikîsi Konservatuarı Türk Halk Oyunları Bölümü kurulmuştur. Dolayısıyla Halk Oyunları üniversitelerin bünyesine girmiş ve bilimsel metot-tekniklerde öğretilmeye başlanmıştır.
1980 yılından sonra Milli Eğitim Bakanlığı'nın halkoyunlarına verdiği önem arttı ve 1984'de MEB yarışmaları başladı. Tüm illerde halkoyunlarının gelişmesinde öncü rol oynadı.
Oyunlar halkın yaşamından izler yansıtır.
Halkevlerinin kapatılmasıyla halkoyunlarını yaşatma ve geliştirme misyonu Halk eğitim merkezlerine bırakıldı. Günümüzde Halk eğitim merkezlerinin en önde gelen görevlerinin başında yöre halkoyunlarını geliştirmek ve usta öğretici yetiştirmektir. Milli Eğitim Bakanlığı okul içinde halkoyunlarının gelişmesine ve öğrenciler arasında yayılmasına öncülük etmiştir. Her yıl MEB yarışmaları düzenlenmektedir.
Kültür Bakanlığı da sponsoru Sabancı Holding ile birlikte dernekler arasında Türkiye Halkoyunları Yarışması düzenlemektedir. Kültür Bakanlığına bağlı Halk kültürünü geliştirme müdürlüğü (HAGEM) halkoyunlarının derlenmesi ve korunması çalışmalarında öncülük etmektedir. Kültür Bakanlığı DÖSİM aracılığıyla yayınladığı kitaplarla da halk oyunlarına katkıda bulunmaktadır.
TRT Halkoyunları topluluğu kurmakta ve yayınlarıyla halkoyunlarını desteklemektedir.
2001 yılında Türkiye Halk Oyunları Federasyonu kurulmuştur.


gencfrm.net
cєηтιℓмєη♠
ülkemizde oynanan halk oyunları ve yöreleri - www.gencfrm.net
cєηтιℓмєη♠ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
bölgelere ayrılmış boş türkiye haritası, bölgelere ayrılmış türkiye haritası, bölgeleri ayrılmış harita, bölgelerine ayrılmış türkiye haritası, çukurova haritadaki yeri, halk, oynanan, oyunları, türkiye de oynanan halk oyunları, türkiye haritası bölgelere ayrılmış, türkiyede oynanan halk oyunları, türkiyenin oynanan halk oyunları sırası, Ülkemizde, ülkemizde oynanan halk oyunları, ülkemizde oynanan halk oyunları nelerdir, ülkemizde oynanan halk oyunları ve yöreleri, ülkemizde oynanan halk oyunlarının isimleri, ve, yöreleri, yurdumuzda oynanan halk oyunları, yurdumuzda oynanan halk oyunları nelerdir

Seçenekler Arama
Stil


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kırşehir Yöresi Halk Oyunları cєηтιℓмєη♠ Ruhun Gıdası Müzik 0 05-30-2013 11:07
kırıkkale yöresine ait halk oyunları cєηтιℓмєη♠ Ruhun Gıdası Müzik 0 05-30-2013 11:05
Silifke Yöresi Halk Oyunları cєηтιℓмєη♠ Ruhun Gıdası Müzik 0 05-30-2013 11:04
Halk Oyunları Türleri yörelere göre halk oyunları cєηтιℓмєη♠ Ruhun Gıdası Müzik 0 05-30-2013 11:03
Ege Yöresi Halk Oyunları Zeybek cєηтιℓмєη♠ Ruhun Gıdası Müzik 0 05-30-2013 11:01


Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 14:15.


film izle
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 RC 2